Lovostaj na srdelu
NE POSTOJI LOVOSTAJ ZA SRDELU, ALI …
U Republici Hrvatskoj ne postoji lovostaj za srdelu!!! Postoji. Ne postoji. Kako ne, pa uvijek oko Božića i kasnije je lovostaj za srdelu. Ne postoji, nema lovostaja za srdelu. Ima. Ma kažem ti da nema. Ima. Nema, nema lovostaja na srdelu.
Eto, da odmah pojasnimo uvod. Lovostaj je vrijeme u kojem se pojedine vrste riba i drugih organizama ne smije loviti. Lovostaj za ribe i druge morske organizme je određen Pravilnikom o zaštiti riba i drugih morskih organizama. U ovom Pravilniku nema lovostaja za srdelu, opisan je lovostaj za kavalu, kirnju, hlapa, jastoga, rakovicu, ali srdela se ne spominje. Zaključujemo, nema lovostaja za srdelu.
Ali, ali, uvijek ima taj ali. Nema lovostaja za srdelu, ALI postoji razdoblje zabrane korištenja mreže za lov srdele. Znači u konačnici dolazimo na isto, da u određenom razdoblju nema srdela na peškariji.
Zabrana ribolova namjenskom mrežom za srdelu definirana je nekom drugom pravilniku, njegov naziv je Pravilnik o ribolovnim mogućnostima u gospodarskom ribolovu na moru okružujućom mrežom plivaricom-srdelarom.
Za ciljani ribolov male plave ribe namijenjena je mreža plivarica srdelara. „Mala plava riba“ podrazumijeva sljedeće vrste: iglica, inćun, papalina, lokarda, skuša, srdela, srdela golema i šaruni.
PLIVARICA SRDELARA je okružujuća mreža koja se u osnovi sastoji od mrežnog tega na čijem gornjem dijelu se nalaze plovci koji omogućavaju da se gornji dio mreže nalazi na površini mora (plutnja), a na donjem dijelu opterečivaći koji omogućavaju vertikalno postavljanje mreže u stupcu mora (olovnja). Na olovnji je postavljen i niz prstena kroz koji prolazi stezač (imbroj) koji omogućava sakupljanje i zatvaranje donjeg dijela mreže. U ribolovu plivaricom srdelarom uz glavno plovilo dozvoljeno je koristiti najviše tri pomoćna plovila – svjećarice, koje koriste umjetnu rasvjetu radi privlačenja male plave ribe.
Ribolovna operacija plivaricom srdelarom obuhvaća paljenje umjetne rasvjete radi privlačenja sitne plave ribe, polaganja plivarice srdelare u more, povlačenja stezača radi zatvaranja dna ispod jata i potom izvlačenje stezača mreže na plovilo. U „sitnu plavu ribu“ spadaju inćun i srdela.
Za uporabu mreže plivarice srdelare postoje dva razdoblja zabrane korištenja:
Razdoblje redovne i privremene zabrane se unatrag nekoliko godina više puta mijenjalo iako je zabrana uvijek u zimskom dijelu godine. Trenutno važeće zabrane ribolova mrežom srdelarom su sljedeće:
Redovna zabrana gospodarskog ribolova okružujućom mrežom plivaricom – srdelarom proglašena je u razdoblju od 24. prosinca 2021. do 16. siječnja 2022. godine i od 16. veljače do 28. veljače 2022. godine.
Privremena obustava ribolova okružujućim mrežama plivaricama – srdelarama na području cijelog ribolovnog mora Republike Hrvatske određena je u razdoblju od 17. siječnja 2022. godine u 00:00 sati do 15. veljače 2022. godine u 24:00 sata.
Za razdoblje „privremene obustave“ ribari imaju mogućnost financiranja prema novoj Uredbi o Europskom fondu za pomorstvo, ribarstvo i akvakulturu, u okviru novoga Programa za ribarstvo i akvakulturu Republike Hrvatske za programsko razdoblje 2021.-2027. godine.
Iz gornjeg teksta je razvidno da ove godine nakon završetka privremene obustave slijedi odmah razdoblje redovne zabrane. Zaključak: tek od 1. ožujka dozvoljen je ribolov mrežom plivaricom srdelarom.
Odgovori