MORSKI TRPOVI U JADRANU
Morski trpovi(narodni naziv: morski krastavci ili kacamarini) su životinje koje spadaju u razred bodljikaša i žive na dnu mora. Obično leže gotovo nepomično na morskom dnu ili polagano puze s pomoću nožica. Pomalo neobična životinja, cilindričnog i duguljastog tijela koje naraste do oko 20 cm duljine. Važni su za funkcioniranje ekološkog sustava morskog dna.
Krivolovci sakupljaju trpove s dna mora i vade, te ih potom suše i od mljevenih trpova prave začin za hranu. Navodno je takav začin tražen na Azijskom tržištu.
Zbog nepovratnog utjecaja na okoliš, 2017. godine je u Republici Hrvatskoj temeljem Zakona o zaštiti prirode objavljen Pravilnik o sakupljanju zavičajnih divljih vrsta. Pravilnik propisuje koje su zavičajne divlje vrste, planove gospodarenja, uvjete ishođenje dopuštenja za sakupljanje iz prirode, opće mjere upravljanja i zaštite, definira sakupljanje gljiva, žaba, rakova, kopnenih puževa, biljka itd.
U članku 10. Pravilnika o sakupljanju zavičajnih divljih vrsta piše (kratko i jasno): „Nije dopušteno sakupljanje trpova.“
Ova odredba ne odnosi se na prilov trpova kao posljedica gospodarskog ribolova upotrebom ribolovnih alata sukladno posebnom propisu iz područja morskog ribarstva (npr. pri kočarenju).
Morski trpovi osim što su zaštićeni kroz Zakon o zaštiti prirode, njihova zaštita je definirana i Zakonom o morskom ribarstvu. Naime, temeljem Zakona o morskom ribarstvu donesen je Pravilnik o lovostaju trpova iz 2018. godine. Premda je kasnije Pravilnik o lovostaju trpova stavljen van snage, morski trpovi su i dalje zaštićeni budući je u Narodnim novinama br. 30 iz 2021. godine objavljen Pravilnik o obavljanju gospodarskog ribolova ronjenjem gdje je u članku 9. opisano da je zabranjeno sakupljanje bodljikaša iz razreda trpova (Holothuroidea).
Zaključak, ne dirajte morske trpove, ne vadite ih iz mora, ostavite ih na morskom dnu!
Odgovori